DIBS Basic och Pro

Nordenledande inom kort med utbetalning inom 24 timmar

DIBS har fler än 15.000 kunder i Norden, och erbjuder nu även snabbkassan Easy.

Jämför DIBS paket

DIBS bindningstid är 12 mån. Bankens avgifter tillkommer med ca 2-4 kr/transaktion för svenska kort och 2-4 % för kredit/utländska kort. DIBS kan kombineras med andra betalsätt såsom Payson bank- och fakturabetalning, eller Klarna faktura.

PRO

Allt i DIBS Basic ingår
Bankbetalning i Sverige till de fyra största bankerna (separat avtal)
Faktura/delbetalning i Sverige med Arvato (separat avtal)
3 valfria valutor ingår
Stöd för fler språk
Stöd för DINERS

BASIC

VISA, MasterCard, AMEX
Betalningar i SEK
E-postsupport
3D-secure bedrägeriskydd
Fraudprotection
Rapporter och statistik
Telefonsupport

Direktbetalning i bank

Bankbetalning ingår i DIBS Pro (separat avtal) och fungerar på samma sätt som när du betalar en vanlig räkning i SEB, Nordea, Handelsbanken och Swedbank.

Bankbetalning innebär att kunden länkas direkt från webbutiken till sin bank. Kunden loggar in på banken och signerar betalningen som vanligt. Beloppet dras direkt från kontot och kunden länkas automatiskt tillbaka.

  • Betalningen sker omedelbart
  • Du får alltid betalt och slipper oroa dig
  • Tryggt och säkert för kunden

Avtal med banken

DIBS samarbetar med banker i länderna Sverige, Norge, Danmark, Finland, Tyskland, Nederländerna och Polen. Ett tips är att Danske Bank accepterar flest branscher.

Kort
För kort behövs ett inlösenavtal för e-handel, och ett separat inlösenavtal om du har fysisk butik. Prata med din bank om hur snabbt pengarna överförs till ditt konto, oftast sker det inom 24h.

Fråga gärna vilka kort som ingår och vilka som kan köpas till. Samtliga banker hanterar VISA och MasterCard men om du önskar American Express eller Diners Club behövs separat avtal med Amex och din bank.

Bankbetalning
DIBS kan hjälpa dig med ansökning och prisuppgifter för bankbetalning. Om du vill erbjuda bankbetalning i flera banker eller länder behövs ett inlösenavtal med respektive bank.

DIBS-Komigang-Short

Priser

  • Hos Starweb ingår integration till kortbetalning kostnadsfritt.
  • För bankbetalning behövs DIBS Pro. Hos Starweb ingår integration till bankbetalning*. Ingen startavgift.
    * I STANDARD är priset 145 kr/mån och bindningstiden är 1 mån.
Med reservation att våra partners eventuellt kan ha gjort prisjusteringar.

Kontaktuppgifter

Kontakta först DIBS och säg att du använder Starweb e-handel. Därefter tar du kontakt med din bank. När allt är klart kommer du få installationsuppgifter av DIBS som du mejlar till oss.

Inlösande banker

Handelsbanken08-701 62 75kortsupport.inlosen@handelsbanken.se
Nordea0771-33 55 99info@nordea.se
SEB / Euroline08-14 69 40euroline.sales@seb.se
Teller / Danske Bank0771-22 00 55info@teller.se
BABS / Swedbank08-411 10 80babs.kundservice@swedbank.se
American Express08-429 56 80kundservice@aexp.com

Prata gärna e-handel med Starweb!

Dina personuppgifter behandlas i enlighet med vår Integritetspolicy.

Premium

Prova gratis i 30 dagar

Boka demo